14K White Gold Three Stone Pear Diamond Engagement Ring with 1.36 Carat Round Diamond
Out of stock
Additional information
| Diamond ID | 166217 |
|---|---|
| Diamond Stock Number | ROUN2211256872 |
| Diamond Carat weight | 1.36 ct |
| Diamond Shape | Round |
| Diamond Color | H |
| Diamond Clarity | SI1 |
| Diamond Measurements | 6.97×7.03×4.4 mm |
| Diamond Table | 59% |
| Diamond Depth | 62.8% |
| Diamond Symmetry | Excellent |
| Diamond Polish | Excellent |
| Diamond Girdle | Slightly Thick – Slightly Thick |
| Diamond Culet | N |
| Diamond Fluorescence | None |
| Diamond Cut | Excellent |
| Setting Sku | 736590-14KW |
| Setting Style | Three Stone |
| Setting Metal | 14K White Gold |
| Setting Width | 1.80 mm |
| Setting Centre stone shape | Round |
| Setting Minimum carat total weight | 0.75 ct |
| Setting Maximum carat total weight | 3.00 ct |
| Side Stone Type | Diamond |
| Side Stone Shape | Pear |
| Side Stone Number of Diamonds | 2 |
| Side Stone Avg Carat Weight | 0.70 Ctw |
| Side Stone Avg Color and Clarity | F-G/VS |





Reviews
There are no reviews yet.