14K White Gold Petite Cushion Halo Engagement Ring with 0.52 Carat Round Diamond
Out of stock
Additional information
| Diamond ID | FM533039 |
|---|---|
| Diamond Stock Number | 2409619894 |
| Diamond Carat weight | 0.52 ct |
| Diamond Shape | Round |
| Diamond Color | J |
| Diamond Clarity | VS1 |
| Diamond Measurements | 5.23×5.21×3.15 mm |
| Diamond Table | 59% |
| Diamond Depth | 60.3% |
| Diamond Symmetry | Excellent |
| Diamond Polish | Excellent |
| Diamond Girdle | Med – Stk |
| Diamond Culet | N/A |
| Diamond Fluorescence | Faint |
| Diamond Cut | Excellent |
| Setting Sku | 702199-14KW |
| Setting Style | Halo, Pave |
| Setting Metal | 14K White Gold |
| Setting Width | 1.75 mm |
| Setting Rhodium | Yes |
| Setting Centre stone shape | Round |
| Setting Minimum carat total weight | 0.50 ct |
| Setting Maximum carat total weight | 10.00 ct |
| Pave Stone Type | Diamond |
| Pave Stone Shape | Round |
| Pave Stone Number of Diamonds | 36 |
| Pave Stone Avg Carat Weight | 0.40 Ctw |
| Pave Stone Avg Color and Clarity | F-G/VS |







Reviews
There are no reviews yet.