18K Yellow Gold Petite Cathedral Solitaire Engagement Ring with 1.12 Carat Round Diamond
Out of stock
Additional information
| Diamond ID | 490176244 |
|---|---|
| Diamond Stock Number | 501287355 |
| Diamond Carat weight | 1.12 ct |
| Diamond Shape | Round |
| Diamond Color | E |
| Diamond Clarity | VVS1 |
| Diamond Measurements | 6.74×6.77×4.05 mm |
| Diamond Table | 58% |
| Diamond Depth | 60.1% |
| Diamond Symmetry | Excellent |
| Diamond Polish | Excellent |
| Diamond Girdle | N/A |
| Diamond Culet | N/A |
| Diamond Fluorescence | None |
| Diamond Cut | Ideal |
| Setting Sku | 723186-14KY-1 |
| Setting Style | Solitaire |
| Setting Metal | 18K Yellow Gold |
| Setting Width | 1.7 mm |
| Setting Centre stone shape | Round |
| Setting Minimum carat total weight | 0.50 ct |
| Setting Maximum carat total weight | 10.00 ct |






Reviews
There are no reviews yet.