14K White Gold Petite Micro Pave Engagement Ring with 1.4 Carat Princess Diamond
Out of stock
Additional information
| Diamond ID | 169768 |
|---|---|
| Diamond Stock Number | 270879 |
| Diamond Carat weight | 1.4 ct |
| Diamond Shape | Princess |
| Diamond Color | I |
| Diamond Clarity | VS1 |
| Diamond Measurements | 6.37×6.20×4.47 mm |
| Diamond Table | 73% |
| Diamond Depth | 72.1% |
| Diamond Symmetry | Very Good |
| Diamond Polish | Very Good |
| Diamond Girdle | Medium – Thick |
| Diamond Culet | N |
| Diamond Fluorescence | None |
| Diamond Cut | Excellent |
| Setting Sku | 735027-14KW |
| Setting Style | Pave, Side Stone |
| Setting Metal | 14K White Gold |
| Setting Width | 1.75 mm |
| Setting Rhodium | Yes |
| Setting Centre stone shape | Round |
| Setting Minimum carat total weight | 0.50 ct |
| Setting Maximum carat total weight | 10.00 ct |
| Pave Stone Type | Diamond |
| Pave Stone Shape | Round |
| Pave Stone Number of Diamonds | 28 |
| Pave Stone Avg Carat Weight | 0.30 Ctw |
| Pave Stone Avg Color and Clarity | F-G/VS |









Reviews
There are no reviews yet.