14K White Gold Hidden Halo Engagement Ring with 1.51 Carat Radiant Diamond
Out of stock
Additional information
| Diamond ID | 2387287287 |
|---|---|
| Diamond Stock Number | 3498398398 |
| Diamond Carat weight | 1.51 ct |
| Diamond Shape | Radiant |
| Diamond Color | J |
| Diamond Clarity | SI2 |
| Diamond Measurements | 6.52×6.43×4.31 mm |
| Diamond Table | 66% |
| Diamond Depth | 67% |
| Diamond Symmetry | Excellent |
| Diamond Polish | Excellent |
| Diamond Girdle | Slightly Thick – Thick |
| Diamond Culet | N |
| Diamond Fluorescence | None |
| Diamond Cut | Very Good |
| Setting Sku | 739724-14Kw |
| Setting Style | Halo, Pave |
| Setting Metal | 14K White Gold |
| Setting Width | 1.85 mm |
| Setting Centre stone shape | Round |
| Setting Minimum carat total weight | 0.50 ct |
| Setting Maximum carat total weight | 10.00 ct |
| Pave Stone Type | Diamond |
| Pave Stone Shape | Round |
| Pave Stone Number of Diamonds | 34 approx |
| Pave Stone Avg Carat Weight | 0.35 Ctw |
| Pave Stone Avg Color and Clarity | F-G/VS |







Reviews
There are no reviews yet.