14K Yellow Gold Petite Micro Pave Engagement Ring with 3.01 Carat Oval Diamond
Out of stock
Additional information
| Diamond ID | LG483196826 |
|---|---|
| Diamond Stock Number | 594207937 |
| Diamond Carat weight | 3.01 ct |
| Diamond Shape | Oval |
| Diamond Color | J |
| Diamond Clarity | VS2 |
| Diamond Measurements | 11.20×8.20×5.26 mm |
| Diamond Table | 61.5% |
| Diamond Depth | 64.1% |
| Diamond Symmetry | Excellent |
| Diamond Polish | Excellent |
| Diamond Girdle | Medium – Slightly Thick |
| Diamond Culet | POINTED |
| Diamond Fluorescence | None |
| Diamond Cut | Excellent |
| Setting Sku | 735027-14KY |
| Setting Style | Pave, Side Stone |
| Setting Metal | 14K Yellow Gold |
| Setting Width | 1.75 mm |
| Setting Rhodium | Yes |
| Setting Centre stone shape | Round |
| Setting Minimum carat total weight | 0.50 ct |
| Setting Maximum carat total weight | 10.00 ct |
| Pave Stone Type | Diamond |
| Pave Stone Shape | Round |
| Pave Stone Number of Diamonds | 28 |
| Pave Stone Avg Carat Weight | 0.30 Ctw |
| Pave Stone Avg Color and Clarity | F-G/VS |








Reviews
There are no reviews yet.