
14K White Gold Solitaire 4 Prong Engagement Ring with 2.16 Carat Round Diamond
Out of stock
Additional information
| Diamond ID | LG459118727 |
|---|---|
| Diamond Stock Number | 560229838 |
| Diamond Carat weight | 2.16 ct |
| Diamond Shape | Round |
| Diamond Color | F |
| Diamond Clarity | VVS2 |
| Diamond Measurements | 8.22×8.26×5.15 mm |
| Diamond Table | 56% |
| Diamond Depth | 62.5% |
| Diamond Symmetry | Excellent |
| Diamond Polish | Excellent |
| Diamond Girdle | Medium – Medium |
| Diamond Culet | POINTED |
| Diamond Fluorescence | None |
| Diamond Cut | Excellent |
| Setting Sku | 706140-14kw |
| Setting Style | Solitaire |
| Setting Metal | 14K White Gold |
| Setting Width | 2.00 mm |
| Setting Centre stone shape | Round |
| Setting Minimum carat total weight | 0.50 ct |
| Setting Maximum carat total weight | 10.00 ct |




Reviews
There are no reviews yet.